Reflux u miminka
Všechna miminka ublinkávají. Je to normální a neznamená to žádný problém, pokud miminko ublinkne jen malé množství mléka, kterého má v žaludku nadbytek, a pokud je potom spokojené a klidné.
Ale co když miminko trápí reflux?
Proč je reflux problém?
Některé děti zvrací obloukem (někdy i metr daleko) a velké dávky. To už svědčí o tom, že je opravdu něco v nepořádku. Miminko může špatně přibývat na váze, může špatně spát, hodně plakat. V takovém případě je namístě, abyste zašla k lékaři na vyšetření. Dětský lékař vám napíše doporučení na gastroenterologii. Tam miminko vyšetří důkladně a navrhnou vám léčebná opatření.
Většinou stačí upravit režim krmení a naučit se manipulovat s miminkem hodně opatrně. Výjimečně, po zralé úvaze a jen na doporučení lékaře lze podávat před kojením prášek ze svatojánského chleba - Nutriton. (Pozor, nezaměňovat za Nutrilon, je to něco úplně jiného, jen od stejného výrobce.) Drtivé většině dětí se nedovyvinutá jícnová záklopka postupně vyvine a miminko zvracet přestane. Jen v některých extrémně vzácných případech, kdy to ani s věkem nepřejde, doporučí lékař plastiku jícnové záklopky.
Další problém je, pokud miminko sice ublinkává normálně, nebo dokonce téměř vůbec, ale je kvůli tomu nespokojené, pláče, nemůže usnout, kroutí se a očividně není v pořádku. Na operaci to sice není. Ale je potřeba miminku pomoct. A pokud nepomohou domácí opatření, tak je nutná návštěva lékaře.
Proč je vlastně miminko tolik nespokojené?
Většinou, když si dítě říhne a zbaví se vzduchové bubliny, která ho tlačila v žaludku, tak se mu uleví. Stejně tak při přebytku mléka. Ale když má miminko reflux a nedomyká mu tedy jícnová záklopka, vrací se mu obsah žaludku do jícnu moc často. Má pak jícen podrážděný žaludečními kyselinami. Kyseliny a obsah žaludku se mohou dostat docela daleko, mohou podráždit průdušnici, nosní dutiny nebo eustachovu trubici a vnitřní ucho.
Pálení žáhy je opravdu nepříjemné. Sama trpím na reflux už léta, tak vím dobře, jaké to je. K pálení dojde často náhle, jen díky změně polohy. Když se mi to stane, musím se bleskově zvednout a pak se i napít. A ještě nějakou dobu si nemohu lehnout. Ale miminko je odkázané na vaši pomoc, bez vás to nedokáže.
Co tedy můžete udělat vy, abyste svému miminku ulevila?
Kojte miminko radši častěji, ale v malých dávkách. Když nebude mít tak plný žaludek, zmenší se pravděpodobnost, že jeho obsah bude unikat. Také se mu mléko rychleji posune do střev a žaludek se vyprázdní. Pokud má větší potíže, můžete mu podávat Nutriton - obsahuje karubin - mouku ze svatojánského chleba, která zahustí mléko v žaludku.
Pro kojení volte takovou polohu, aby hlavička byla výrazně výš než žaludek miminka. Můžete být v pololeže a miminko mít na svém břiše svisle - nožičkama do vašeho klína nebo obkročmo na vašem stehně. Další svislé polohy na kojení docílíte při kojení v šátku na nošení dětí, pokud máte miminko třeba v kříži s kapsou. Vsedě nebo vleže kojte miminko tak, aby leželo na levém boku. Při kojení z pravého prsa to půjde snadno. Při kojení z levého prsa volte fotbalové držení. Nebo vleže volte stejnou polohu, jako kdybyste kojila z pravého, ale jen se víc nakloňte a miminku nabídněte horní prso.
Pokud se dítě u prsa pustí a nespí a možná dokonce projevuje snahu zvednout se, tak mu nabídněte polohu na odříhnutí. Často si miminko totiž potřebuje říhnout v průběhu kojení a pak zase pokračuje. Klidně z téhož prsa. Pokud se vám to osvědčilo, dávejte dítě odříhnout vždy po několika minutách, když už nepije tak aktivně. Když si miminko po kojení odříhne nebo ublinkne a je nespokojené, vždy mu nabídněte ještě jednou prso. Zřejmě potřebuje zapít kyseliny, které ho pálí v jícnu. Pár doušků bude stačit na to, aby se mu rychle ulevilo.
Po kojení miminko dejte do polohy vhodné pro odříhnutí, ale zároveň takové, která nebude stlačovat bříško. Třeba si ho opřete zádíčky o své tělo nebo nohy tak, aby tělíčko bylo šikmo nahoru. Pak miminko uložte na levý bok. Je to proto, že žaludek směřuje k levému boku. Pokud někdo s refluxem leží na pravém boku, tak je to, jako byste převrhli láhev. Teprve po delší době, když už miminku zřejmě vytrávilo, ho můžete uložit na záda nebo pravý bok.
Miminko s refluxem se může častěji v noci budit a to i s pláčem a dost prudce, pokud se mu kyseliny z žaludku náhle dostanou do jícnu. V takovém případě miminko hned zvedněte do svislé polohy vhodné pro odříhnutí. Chviličku jej uklidňujte a pak mu hned nabídněte prso na zapití. Pokud se napije jen pár doušků a dál jen na prázdno dudá pro uklidnění a uspání, je to tak nejlepší. Pocit pálení žáhy je fakt nepříjemný a chvíli trvá, než ustoupí, aby miminko mohlo znovu usnout.
Když se miminko kvůli refluxu budí třeba každou hodinu, klidně mu opakovaně dejte stejné prso, aby leželo v příznivější poloze. Teprve po několika kojeních zase prsa vystřídáte a v tu chvíli využijete jinou vhodnou polohu - třeba fotbalové držení, u kterého vy si ovšem tolik neodpočinete. Proto je lepší ji za noc nepoužívat tolikrát. Vězte, že mnoho maminek přes noc kojí ve spánku a tudíž prsa nestřídají. Ke střídání se dostanou až ve chvíli, kdy cítí, že je druhé prso moc plné.
Dítě s refluxem není radno přebalovat po kojení. Proto ho přebalujte před kojením. Nebo pokud se vyprázdní v průběhu kojení, tak ho radši přebalte dřív, než bude mít žaludek plný, a pak ho dokojte. Při přebalování nezvedejte nožičky moc nahoru. Raději miminko jemně převalte na levý bok, očistěte a vložte pod něj plenku. A potom opět převalte na záda.
Obecně takové miminko potřebuje být co nejvíc v poloze, kdy je žaludek dole a hlavička nahoře. Takže miminko hodně noste a to svisle. Šátek nebo ergonomické nosítko pro vás bude zřejmě záchranou. V postýlce je potřeba mít matraci šikmo. Nejezděte s miminkem v kočárku hlavou napřed z kopce.
Vždy myslete na to, že pálení žáhy je opravdu hodně nepříjemné a může přejít ve velmi bolestivé stavy, když se neřeší. Miminko nenechte jen tak plakat. Silný pláč může vést až ke zvracení a stav se ještě zhorší. Miminko je na vás zcela závislé. Právě díky vaší pomoci a pozornosti může problémy způsobené refluxem zvládat celkem dobře a postupně mu bude líp a líp.
Kdy reflux přirozeně ustoupí?
Pro uzavření jícnu neslouží jen chlopně jícnové záklopky, ale také svěrač na bráničním svalu, kterým jícen prochází. Když se miminko narodí, hluboké břišní svaly, "core" a nitrobřišní tlak nejsou v optimálním stavu. Jak bylo miminko v bříšku pokrčené, nemělo příležitost si tyto svaly posílit. Bránice je důležitou součástí těchto svalů. Posiluje se postupně, jak se miminko učí prvnímu a druhému vzpřímení při "pasení hříbátek" a pak při lezení po všech čtyřech. Teprve tehdy jsou hluboké břišní svaly včetně bránice dostatečně silné, aby jícnový svěrač začal dobře fungovat. Tehdy ublinkávání pozvolna ustupuje a budete mít po problému. Je to tedy otázka svalového vývoje a chce to svůj čas.