Jak předejít přehřátí miminka v horku
V předporodním kurzu se mě nastávající maminky pravidelně ptají, jak mají oblékat děti v mrazu. Všechny se bojí nachlazení miminka. Někdy se vysloveně obávají, aby jim miminko nezmrzlo. Opatrnost je samozřejmě namístě. Ale mnohem častěji se stává to, na co se většinou maminky moc neptají. V létě se miminko může poměrně snadno přehřát.
A vlastně to nemusí být jen v létě. Stačí jeden horký den na jaře. Je to raz dva. Stalo se mi to s mojí dcerou. Narodila se na začátku dubna. Ještě tehdy sněžilo. Celý duben pak bylo škaredé počasí, hodně foukalo, občas pršelo, stále bylo pod mrakem. Na procházky jsem chodila v bundě a malou jsem měla v kočárku pěkně zakuklenou v zavinovačce a s teplou čepičkou.
A pak s prvním májem přišel zároveň první horký den plný slunce. Nejsem blázen, a tak jsem dceru samozřejmě nenavlíkala jako pumpu. Přesto jsem to nevychytala. Měla na sobě jen overal s krátkými rukávy a s krátkými nohavičkami. Na nožkách ponožky a na hlavičce lehký plátěný čepeček. Přikryla jsem ji jen plenkou. To by bývalo asi docela dobře stačilo, kdybych s ní šla na procházku v jinou dobu. Jenže já si na procházku vyrazila v poledne hned po obědě - logicky, aby mi pěkně spinkala.
Neměla jsem tušení, jak moc může stoupnout teplota uvnitř korby a pod stříškou kočárku. Malá měla v té době rovné 4 týdny věku, vážila sotva 3 a půl kila. Její termoregulace ještě nebyla moc stabilní. Navíc jí ještě neodezněla novorozenecká žloutenka, takže byla spavá a na kojení jsem ji musela budit. Pila tedy poměrně málo na to, jak ten den bylo horko. Celou procházku mi spokojeně prospala.
Po příchodu domů mi ale připadalo, že je trošku horká. A rozhodně byla dost červená. Nakojila jsem ji a napadla mě naštěstí rozumná myšlenka. Dcerku jsem vykoupala v příjemně vlažné vodě. Na nějakou chvíli to pomohlo, ale pak se opět červená barva pokožky vrátila. No ten den jsem ji koupala asi čtyřikrát. V 10 večer jsem si konečně byla jistá, že máme po problému. Ráno jsem to pro jistotu ještě po telefonu konzultovala s naší dětskou lékařkou a ta mě ujistila, že jsem postupovala správně.
Poučená po této události jsem pak za teplého počasí chodila na procházky zásadně po ránu nebo až v podvečer. Přes léto jsme se hodně schovávaly před sluníčkem na koupališti pod stromy, kde bylo rozhodně líp než v našem přehřátém panelákovém bytě. Na koupaliště jsem vyrážela v 9 ráno, byl to kus cesty, kde nebyl žádný stín. Odcházela jsem v 19 hodin, když se koupaliště zavíralo. Dcerku jsem kojila tak často, jak jen si žádala, klidně co hodinu. Hlavně aby měla dostatek tekutin, však já mám přeci taky žízeň, když je vedro.
Jako další opatření jsem zjistila, že se dá stříška u kočárku odepnout a vytvořit tak v kočárku mírný průvan, aniž bych přišla o zastínění. Dokonce se tak dal stín docela dobře regulovat naklápěním boudičky.
Takže co můžete dělat, aby se vám miminko nepřehřálo?
- Oblékat velmi lehce
- Nedávat čepičku, pokud nemá sloužit jako ochrana proti spálení na přímém slunci
- Kojit co nejčastěji, klidně každou půlhodinu, prostě kdykoli se dítě přihlásí. Pokud je spavé, tak i častěji.
- Vytvořit v kočárku průvan
- Sledovat teplotu uvnitř kočárku
- Chodit na procházky dopoledne nebo k večeru
- V případě potřeby chladit miminko včas třeba otřením vodou nebo koupelí
- Miminko nosit v šátku nebo nosítku, vaše pokožka bude odvádět jeho teplo, bude mu líp než v kočárku
Víte, proč toto nesmíte zanedbat?
Dítě může při velkém přehřátí dostat úpal. A to už je stav, který může být docela nebezpečný. V lepším případě se dostaví horečka a bolest hlavy, což ještě zvládnete sama doma. V horším případě může dítě třeba upadnout do bezvědomí. V takové situaci okamžitě volejte 155 a dítě zatím ochlazujte mokrým obkladem. Ale pokud budete dítě před přehřátím včas chránit, nic takového se mu stát nemůže.